— 31. 3. 2020 —

Micelárna voda

Čo hovorím na MICELÁRNU vodu? Najbežnejší prípravok na odlíčenie pleti. Čo myslíte áno alebo nie?

Ako sme už písali,  domáca starostlivosť o pleť a to odlíčenie a čistenie pleti je veľmi dôležitou súčasťou komplexnej starostlivosti o vašu pokožku. Pokožka má totiž lipidový film, keď ho stále stierate dole a nesprávnym prípravkom narúšate tento film, bude pokožka priepustná pre mnohé baktérie a nečistoty sa dostanú do epidermy.  No nemôžeme zabúdať aj na kvalitné a správne prípravky. V poslednej dobe sa stala veľmi obľúbeným prípravkom na odlíčenie pleti MICELÁRNA voda. Aké je jej zloženie a ako vplýva na našu pleť?

Micelárna voda je zložená z micelov -  sú to zhluky molekúl tenzidov dispergované v kvapalnom roztoku. Typická micelárna voda vytvára agregáty s hydrofilnou časťou molekuly orientovanou do vodného prostredia a hydrofóbnou časťou ukrytou vo vnútri molekuly. Tvar a veľkosť micely sú ovplyvnené ako geometriou molekuly tenzidu, tak aj vlastnosťami roztoku, ako koncentrácia tenzidov, teplotou, pH a iontovou silou. Laicky vysvetlené micely sú detergenty ( odmasťujúce, čistiace látky) a fungujú iba v kombinácií s vatovým tampónom. Bavlna ( vatový tampón) je hydrofilná a keď na ňu nanesiete micelárnu vodu funguje táto dvojica ako magnet na make-up a maz. A tu sa ukrýva hlavný problém micelárnej vody. Nakoľko pokožku nielen odlíči, ale aj odmastní. A pri tom poškodí jej hydrofilný kožný film, ktorý slúži ako ochranná funkcia kože. Molekuly micelov neodlišujú nečistoty od kožného mazu. A tak stiahnu z pokožky všetko, čo sa na jej povrchu nachádza. Potom ľahko vzniká napríklad kontaktná dermatitída. Potom cítite, že pokožka je na dotyk suchá, stiahnutá a máte okamžitú potrebu premastenia.

Tým pádom micelárna voda je pre pleť nevhodná, najmä nie na každodenné používanie. Silikóny, ktoré obsahuje množstvo makeupov a podkladových báz odstráni z Vašej pleti jedine tukový odličovač. Mlieko póry pekne otvorí a vyčistí a následne pleťová voda/tonikum póry uzavrie a pripraví na absorbovanie aktívnych látok. Správny odličovač Vám v žiadnom prípade nesmie zanechať pocit pnutia a suchosti. Z pleti Vám odstráni patogénne zložky a zanechá zdravú mikroflóru. Navyše zbytočným vysušovaním pokožky (ktoré spôsobujú aj micelárne vody) spôsobíte to, že sa začne viac premasťovať . Ak skúsite MV vymeniť za čistiace mlieko a pleťové tonikum, už po krátkom čase uvidíte na svojej pleti značný rozdiel.

Micelárnu vodu preto používajte výnimočne v prípadoch ak ste veľmi unavené po ťažkom dni, stále je lepšie pleť odlíčiť aspoň takýmto spôsobom, ako ju neodlíčiť vôbec. Micelárna voda Vám môže poslúžiť aj v prípade odlíčenia očí a pier pri používaní vodeodolného makeupu. Takisto ju viete využiť pri cestovaní, kedy so sebou nemôžete vziať veľké množstvo kozmetiky. Po jej použití, ale pleť opláchnite vlažnou vodou alebo pleťovou vodou. Doprajte svojej pokožke kvalitnú starostlivosť a túto vodu používajte sporadicky. Myslíte na to, že pri jej každodennom používaní spôsobuje dehydratáciu ako aj nejednotný tón pleti. 

 

Váš tím Stefani Vencel Esthetic Beauty

SPÄŤ NA ČLÁNKY